دکتر افشین میرزایی

متخصص پوست و مو ، زیبایی

دارای بورد تخصصی

اقدامات زیبایی – درمانی

موی زاید

تمام پوست بدن پوشیده از مو میباشد ولی در اکثر نواحی این موها کرکی بوده، رشد کمی داشته و دیده نمیشوند. در بعضی نواحی مانند پوست سر این موها بدون نیاز به هورمونها ضخیم و پر رنگ میشوند و حتی سطح بالای هورمونهای مردانه میتواند موجب ظریف شدن وریزش این موها گردد. در سایر نواحی بدن هورمونهای مردانه میتوانند موجب کلفت و تیره شدن موها شوند. این پدیده در مردان به صورت طبیعی بعد از بلوغ در صورت و سایر نواحی روی میدهد ولی در بعضی زنان و حتی مردان این پدیده حالت غیر طبیعی پیدا کرده و موجب ایجاد موهای ضخیم و تیره در نواحی که به صورت معمول فاقد چنین موهایی موهایی هستند میشود. این امر معمولا به علت سطوح بالا و غیر طبیعی هورمون مردانه (اختلالات هورمونی) یا افزایش حساسیت موها به هورمونها (ارثی) یا هر دو ایجاد میگردد.

ادامه

روشهای زیادی برای از بین بردن موقت یا دائم موهای زائد وجود دارد. بند انداختن، Wax، کرمهای موبر، اپیلیتورها روشهای معمول میباشند. در این روشها به علت نیاز به تکرار به دفعات زیاد (مثلا هفتگی برای سالهای متمادی) باید سعی گردد حداقل آسیب به پوست وارد شود. روش هایی که موجب خارج شدن ریشه موها میگردد با توجه به اینکه حداقل دو هفته جهت تشکیل مجدد ریشه و خروج مو از سطح پوست زمان نیاز میباشد، موجب کاهش ظاهری (نه واقعی) موها میشود.دو روش عمده جهت کاهش طولانی مدت موهای زاید وجود دارد.روش قدیمی تر، الکترولیز میباشد که در آن با یک سوزن مخصوص که در کنار ریشه فرو میرود و با جریان کنترل شده الکتریسیته موجب آسیب سلولهای بنیادی مسئول رشد مجدد مو، شده و موها را از بین میبرد. این روش برای تعداد کم مو روش مناسبی است ولی برای تعداد زیاد مو زمان بر بوده و میزان اثر بخشی و عوارض آن وابستگی زیادی به انجام دهنده الکترولیز دارد. در سالهای اخیر لیزرهایی مختلفی جهت از بین بردن و کاهش موهای زائد ساخته و روانه بازار شده است. بعضی از این سیستمها به علت اثربخشی کم، بتدریج از بازار خارج شدند. اساس کار این سیستمها بر جذب بیشتر انرژی طیفهای خاص نور مرئی توسط رنگدانه مو و در نتیجه گرم شدن و سوختن موها همراه با آسیب به سلولهای بنیادی مو و بدنبال آن نازک شدن موها و از بین رفتن آنها میباشد.

سیستم های لیزری و شبه لیزری مختلفی در این زمینه به کار گرفته میشوند. در هر فرد بر اساس تیپ رنگ پوست و ضخامت و رنگ مو یک سیستم خاص دارای اثر بخشی بیشتر با احتمال سوختگی کمتر است. فرضا برای افراد دارای پوست خیلی تیره لیزر Nd-YAG دارای اثربخشی مناسب در کنار احتمال سوختگی کم میباشد در حالی که در این افراد لیزر آلکساندریت با احتمال سوختگی بالایی همراه است. برای موهای ظریف به نظر میرسد لیزرهای دیود اثربخشی بیشتری داشته باشند ولی در کل شروع لیزر جهت از بین بردن موهای ظریف توصیه نمیشود. سیستمهای IPL سیستمهای شبه لیزری میباشند که دارای اثربخشی نسبی در این زمینه هستند.

نکته مهم دیگر در مورد اثربخشی و عوارض لیزرهای مو زائد علاوه بر نوع لیزر، کشور و کارخانه سازنده دستگاه لیزر میباشد. فرضا در کل لیزرهای آلکساندریت و دیود قویترین لیزرها در این زمینه محسوب میشوند و سیستمهای IPL ضعیفترند. ولی بعضی سیستمهای IPL ساخت کشورهای اروپایی حتی کره ای از لیزرهای آلکساندریت ساخت چین یا حتی کره قویتر با ماندگاری اثر بیشتر هستند.

بستن

کاربرد لیزر در کاهش موهای زائد

از اواخر دهه 1980 میلادی ایده از بین بردن موهای زائد توسط لیزرها مطرح گردید. اساس این ایده بر مبنای جذب بیشتر انرژی طیف های خاص نور مرئی توسط رنگدانه های موجود در مو شکل گرفت. بر اساس این ایده، لیزرهای تولید کننده طول موجی که جذب زیادتری در موها نسبت به بافت اطراف داشته باشند میتوانند موجب سوخته شدن موها بدون ایجاد آسیب در سایر بافتهای پوست، شود. در سالهای اول این واقعیت که سوزاندن موهای زائد بدون از بین بردن سلولهای بنیادی مسئول رشد مجدد مو، اثری در کاهش طولانی مدت موها ندارد را نادیده گرفتند و استفاده از لیزرهایی مانند Q switch Nd-YAG جهت این امر فقط موجب سوزاندن موقتی موها میشد و موها رشد مجدد میکردند. سلولهای بنیادی مسئول رشد مجدد موها در مجاورت بخش درون پوستی ساقه مو در نزدیکی محل چسبیدن عضله مو قرار دارند و از بین بردن نسبی یا کامل این سلولها موجب رشد موهای ظریفتر یا عدم رشد مجدد مو میگردد. بنابراین جهت از بین بردن موهای زائد، لیزر باید علاوه بر سوزاندن مو ، مقدار کمی از بافت اطراف ساقه مو را نیز بسوزاند به نحوی که بدون ایجاد سوختگی سطحی و زخم ، موجب آسیب به سلولهای بنیادی شود. لیزرهای Ruby نیز که بعدا برای این منظور استفاده شدند دارای اثربخشی لازم و طولانی مدت نبودند.

ادامه

لیزرهایی که امروزه بیشتر جهت کاهش و از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از :

  1. لیزر آلکساندریت
  2. لیزر دیود (Diode)
  3. لیزر ان دی یاگ (Nd-YAG)
  4. سیستمهای شبه لیزری نور فشرده (Intense Pulse Light = IPL)

بر اساس تیپ پوست و میزان رنگدانه پوست و همچنین ضخامت و میزان رنگدانه مو نوع لیزر پیشنهادی متفاوت میباشد. هر چه تفاوت رنگ مو و پوست اطراف آن بیشتر باشد اثر لیزر بیشتر میشود. لیزر آلکساندریت در کل قویترین لیزر بوده و در بیشتر موارد به جز پوستهای خیلی تیره و موهای خیلی نازک و روشن قابل استفاده میباشد. لیزر دیود نیز در اکثر موارد به جز پوستهای خیلی تیره قابلیت کاربرد دارد و گفته میشود در موهای نازک و روشن اثربخشی بهتری نسبت به لیزر آلکساندریت دارد. کاربرد اصلی لیزر Nd-YAG در پوستهای تیره میباشد زیرا احتمال ایجاد سوختگی کمتری نسبت به دو لیزر قبلی در این نوع پوستها داشته ولی در پوستهای روشن اثربخشی کمتری نسبت به لیزرهای فوق دارد.

سیستمهای شبه لیزری IPL در تمام پوستها قابلیت انجام شدن را داشته ولی اثر بخشی کمتری از لیزرهای آلکساندریت و دیود دارند.

نکته مهم در اثر بخشی و میزان عوارض لیزرها علاوه بر نوع لیزر، شرکت و کشور سازنده لیزر میباشد. به عنوان مثال لیزر دیود ساخت شرکت Lightsheer و لیزرهای آلکساندریت ساخت شرکتهای (Cynasure (Apogee و (Candela (gentle lase قویترین و موثرترین لیزرها در زمینه درمان موهای زائد محسوب میگردند و سایر شرکتها معمولا میزان اثربخشی دستگاههای خود را با یکی از لیزرهای فوق مقایسه میکنند.

این اختلاف اثر به حدی است بعضی سیستمهای IPL اروپایی موثرتر از لیزرهای آلکساندریت چینی و حتی کره ای میباشند. و این اختلاف اثر در مورد سیستمهای IPL شرکتهای مختلف بسیار زیاد میباشد.

بستن

لیزر و کاربردهای آن در بیماریهای پوستی و زیبایی پوست

(توجه: این مبحث تا حدودی تخصصی بوده و برای آن دسته افرادی که خواهان داشتن اطلاعات کاملتر هستند نوشته شده و ممکن است خواندن آن خارج از حوصله اکثر کاربران باشد.)

لیزر یک نوع نور برانگیخته شده و پر انرژی است که در حالت عادی در طبیعت دیده نمیشود، ولی با تکنولوژی و وسائل خاص میتوان آنرا تولید کرد. لیزر با نور معمولی تفاوتهایی دارد که این ویژگیها باعث تواناییها و کاربردهای خاص لیزر میشود.

نور معمولی یک طیف گسترده از امواج الکترومغناطیس شامل نور مرئی، امواج با طول موج کوتاه ماوراء بنفش و امواج با طول موج بلند مادون قرمز میباشد. اما لیزر فقط یک طول موج خاص از این طیف گسترده بوده و لذا به آن نور تک رنگ هم گفته میشود. تفاوت دیگر لیزر با نور معمولی ، دقت زیاد و خاصیت انتشار پایین لیزر است به نحوی که در دستگاههای دقیق ، لیزر تابیده شده در مسیرهای طولانی مسیر مستقیم خود را حفظ میکند. البته هوا و آلودگیهای موجود در آن به میزان زیادی انرژی دستگاههای لیزر پزشکی جذب نموده و در نتیجه برد اشعه آنها را کاهش میدهند. اکثر لیزرهایی که در زمینه پوست کاربرد دارند از نوع لیزرهای پرتوان بوده و انرژی آنها خیلی بیشتر از نور مرئی میباشد (بر خلاف لیزرهای مصرفی در فیزیوتراپی ها که از نوع لیزرهای کم توان هستند)

ادامه

کاربرد لیزر در پزشکی از جمله حیطه پوست از حدود پنجاه سال قبل به صورت تحقیقاتی آغاز شد و با ساخت دستگاههای جدیدتر و درک بهتر از کارایی لیزرهای مختلف، اکنون لیزر جایگاه ویژه ای در پزشکی و پوست دارد.

مکانیسم اثر لیزر در زمینه پوست وابسته به جذب بیشتر طیفهای مختلف نور توسط مولکولهای گوناگون موجود در پوست میباشد. یعنی یک طول موج خاص با جذب بیشتر توسط یک مولکول ویژه موجب گرم شدن بیشتر بافت حاوی آن مولکول شده و در صورت انتخاب صحیح انرژی و مدت تابش آن، موجب نابودی آن بافت با حداقل آسیب به بافتهای مجاور میشود. لذا لیزرهای مختلف با داشتن رنگدانه اختصاصی و عمق نفوذ خاص دارای کارایی ویژه در زیبایی و درمان بیماریهای پوستی میباشند.

در اینجا به صورت مختصر لیزرهای مختلف با کاربرد در زمینه پوست و مو معرفی میشوند:

لیزرهای دارای طول موج بین 600 تا 900 نانومتر بیشترین میزان جذب را در ملانین (رنگدانه مو و پوست) داشته لذا لیزرهای دارای این طول موجها مانند لیزر آلکساندریت در درمان موهای زائد و ضایعات حاوی رنگدانه زیاد کاربرد دارند. البته جهت درمان ضایعات رنگدانه ای مانند لکها و تاتو ها لیزرهای با مدت پالس خیلی کوتاه یعنی انواع Q Switch این لیزرها کاربری بهتری دارند. (در مورد تاتوهای رنگی نوع لیزر انتخابی با توجه به رنگ تاتو متغیر میباشد.)

در طیف 500 تا 600 نانومتر بیشترین جذب در هموگلوبین (رنگدانه خون) صورت پذیرفته و لیزرهایی مانند PDL و Nd-YAG(532) بهترین گزینه جهت از بین بردن ضایعات عروقی هستند.

لیزرهای اکسایمر تنها لیزرهای دارای طول موج ماوراء بنفش با کاربرد وسیع پزشکی بوده و در درمان اگزمای صدفی(psoriasis) و برص (Vitiligo) موثر هستند.

لیزر Nd-YAG توانایی تولید دو طول موج را داشته که طول موج 532 آن در درمان ضایعات عروقی و طول موج 1064 آن در درمان موی زائد پوستهای تیره و همچنین از بین بردن لکها و تاتوها کاربرد دارد.

لیزرهای دیود توانایی تولید چندین طول موج مختلف را داشته و بیشتر در درمان موهای زائد کاربرد دارند.

لیزرهای CO2 (معمولی یا فرکشنال) دارای طول موجی در محدوده مادون قرمز بوده و بیشتر جذب آب درون سلولی شده و باعث تخریب سلولی میشود لذا در جراحی ها میتواند جایگزین چاقوی جراحی شود. لیزر CO2 در درمان و نابود سازی ضایعات سطحی پوست نیز کاربری دارد. این لیزر با تحریک روندهای بازسازی پوست جهت جوانسازی و همچنین کاهش جوشگاهها مانند اسکار آکنه کارایی خوبی دارد.

سیستمهای IPL ، سیستمهای شبه لیزری با توانایی تولید طیف وسیعی از نور مرئی با شدت زیاد میباشند. این طیف وسیع با توجه به کارایی مورد نظر فیلتر شده و فقط بخشی از آن که دارای آن کارایی ویژه است به پوست میرسد.

بستن

آدرس های ارایه خدمت :